Teknoloji

Bilim adamları, Güneş’in 32,7 milyar katı kütleye sahip bir kara delik keşfettiler.

Dünya’dan 2,7 milyar ışıkyılı uzaklıkta bulunan, Abell 1201 olarak bilinen bir galaksi kümesinde Kütlesi Güneşimizin 32,7 milyar katından fazla olan ultra kütleli bir kara delik keşfedildi. Gökbilimcilerin (gökbilimcilerin) yeni ölçümleri, önceki iddialarını çürütüyor. en az 7 milyar güneş kütlesini aşıyor.Gökbilimcilerin şimdiye kadar tespit ettiği en büyük kara deliklerden biri ve teorik olarak maksimum olduğu düşünülen boyutlara yaklaşıyor.

Evrenimiz, etrafımızdaki uzaydaki galaksilerin merkezlerindeki süper kütleli kara delikler de dahil olmak üzere kara deliklerle doludur. Bu kara deliklerin çoğu etkin değil, parlamalarına neden olan ve tespit edilmelerini kolaylaştıran maddeler yaymıyorlar. Ayrıca uzayda diledikleri gibi dolaşan serbest kara delikler de vardır.

Bu kara delikler, galaksilerin merkezinde bulunanlar gibi süper kütleli kara deliklerden çok daha büyüktür. Çok büyük olduklarından ve çok fazla kütle içerdiklerinden, teorik olarak bulmalarının daha kolay olmasını bekleyebilirsiniz. Bununla birlikte, bir kara deliğin bulunma olasılığı, ne kadar aktif olduğuna ve ne kadar ısı yaydığına bağlıdır. Bunun nedeni, doğaları gereği ultra kütleli kara deliklerin (ve genel olarak kara deliklerin) olmasıdır. ışık yaymaz.

Bu, kara deliklerin tespit edilmesini çok zorlaştırır, çünkü uzayın karanlığında bir nesneyi bulabilmemizin en temel yolu, yaydığı ışıktır. Gökbilimcilerin kara delikleri arama yollarından biri Buna kütleçekimsel mercekleme denir. Bu prosedür, gökbilimcilerin ışığın uzayın bir bölgesinde nasıl hareket ettiğini gözlemlemelerini gerektirir. Ultra kütleli kara deliklere bakıldığında, ışığın bu deliklerin etrafında büküldüğü görülür.

Işık uzayda büyük bir cisme yaklaştığında, etrafında mercek esniyor ve arka plan manzaralarını büyüten ve bozan bir efekt oluşturur. Muazzam büyütme yetenekleri olmadan gözlemleyemeyeceğimiz kadar uzaktaki galaksileri bulmak için de yararlıdır. Bir grup astronom ilk olarak 2003 yılında Abell 1201’in merkezindeki bu ultra kütleli kara deliğin etrafında bükülen ışığı fark ettiler.

Bununla birlikte, bu keşif, astronomların ikinci bir damla keşfettiği 2017 yılına kadar daha derin bir biçimde incelenmedi. Daha yeni simülasyonlar, ışığın bu durumda bir kara deliğin etrafında bükülmesi için, Yaklaşık 30 milyar Güneş ile aynı kütleye sahip olmalıdır.Ve bunun ultra kütleli bir kara delik olacak kadar büyük olduğu anlamına geldiğini keşfettiler.

Belirlemede yer alan araştırmacılar, bunu Royal Astronomical Society’nin Aylık Bildirimlerinde bildirdiler. Bu keşfin, yerçekimsel merceklemenin evrenin daha derinlerine bakmasına ve şimdiye kadar tespit edildiğini gördüğümüz en büyük 10 kara deliğin ortasına girmiş olan bunun gibi daha ultra kütleli kara delikleri keşfetmesine izin vermesi umulmaktadır.

yavuzelihaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu