Haber

İsrail’in Cenin’deki saldırısında 9 Filistinli öldü

Filistin makamları, İsrail ordusunun İsrail işgali altındaki Batı Şeria’daki Cenin kentine düzenlediği saldırıda aralarında yaşlı bir kadının da bulunduğu 9 Filistinlinin öldürüldüğünü açıkladı.

Filistin Sağlık Bakanı, Cenin’deki durumun “kritik” olduğu uyarısında bulunurken, çok sayıda yaralı olduğunu ve ambulansların yaralılara ulaşamadığını belirtti.

Bakan ayrıca bir hastanedeki pediatri kliniğinin İsrail’in attığı göz yaşartıcı gazdan etkilendiğini belirtti.

İsrail Ordusu saldırıyla ilgili pek fazla ayrıntı vermezken, İsrail medyası ordunun “Filistinli militanlar tarafından planlanan büyük bir saldırıyı önlemek için harekete geçtiğini” savundu.

Hamas ve İslami Cihat örgütleri, İsrail Ordusu’nun birçok kez baskın düzenlediği Cenin’de İsrail askerleriyle çatıştığını duyurdu.

İsrail Ordusu Batı Şeria’daki baskınlarını sürdürürken, son dönemde bölgede tansiyon iyice yükselmişti.

İsrail’in Batı Şeria’ya düzenlediği baskınlarda yılın başından bu yana aralarında sivillerin de bulunduğu en az 29 kişi hayatını kaybetti.

Geçen yıl bölgede 150’den fazla Filistinli öldürülürken, Filistinlilerin İsrail’e yönelik saldırıları sonucunda aralarında sivil, asker ve polisin de bulunduğu 30’dan fazla kişi hayatını kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu