Haber

Osmangazi’de Sultan I. Ahmed devrinde

Bursa Fetih Müzesi’nde düzenlenen BURSA (İGFA) – Panorama 1326 Sultan I. Ahmed Dönemi ve Bursa Sempozyumu, birinci gün 4 oturumdan sonra ikinci gün 2 oturumla devam etti. 25 akademisyenin bildiri sunduğu sempozyuma yoğun ilgi gösteren vatandaşlar, Osmanlı tarihine ışık tutan olayları dinleme fırsatı sunduğu için Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’a teşekkür etti.

Osmanlı İmparatorluğu’nun 14. Padişahı Sultan I. Ahmed’in saltanatının her detayının incelendiği sempozyumda; Doç. İsmail Yaşayanlar başkanlığında Raif Kaplanoğlu’nun ‘Osmanlı Devleti’nin Kuruluşu’, ‘Sultan I. Ahmed Sikkeleri’, Öğretim Görevlisi Asuman Türkmen, Dr. Celalliler’, Prof. Dr. Hatice Şahin ve Dr. Ebru Kuybu Durmaz’ın ‘Veysi’nin Habname’sinde Sözlü Soru’ konulu sunumları ile başladı.

prof. Yusuf Oğuzoğlu başkanlığındaki günün ikinci oturumuna ise Prof. Dr. Mehmet İnbaşı’nın ‘Sultan Ahmed Camii ve Külliyesi’, Prof. Sultan Ahmed Camii Onarımları’, Prof. Dr. Kemalettin Kuzucu’nun ‘Sultan Ahmed Camii Meydanı’ Dr. Muhammed Seyyit Şen’in ‘XVII. Yüzyıl Osmanlı Bilim Dünyası ve İznikli Fazıl Ali Bey’in yaptığı sunumlarla tamamlandı.

Aynı zamanda programın sonunda oturum liderleri katılımcılara sertifikalarını dağıttı. 14 yıl hüküm süren Sultan I. Ahmed’in saltanatı ve o dönemin Bursa’sındaki gelişmelerin anlatıldığı sempozyumda sunulan bildiriler de kitaplaştırılarak bilim dünyasına kazandırıldı.

basciftlikajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu