Ekonomi

Şanlıurfa’da Yeşil Altın Hasadı Heyecanı

Antep fıstığının başkentinde hasat heyecanı

Şanlıurfa’da 22 milyon ağaçtan fıstık toplanıyor

ŞANLIURFA – Yeşil altın olarak bilinen antep fıstığının başkenti Şanlıurfa’da hasat heyecanı yaşanıyor. Yaklaşık 1 milyon 600 bin dekar alanda 22 milyondan fazla ağaç üretiliyor.

Şanlıurfa Valisi Hasan Şıldak, Bozova ilçesine bağlı Avlak Mahallesi’nde fıstık hasadı yapan çiftçileri ziyaret etti. Vali Şıldak, ilk olarak fıstık bahçesine giderek, işçilerle birlikte ağaçları inceleyerek hasadını yaptı. Toplanan fıstıkları eleyerek dallarından ayıran Vali Şıldak, fıstık tesisini de gezerek üretim aşamalarını inceledi.

Türkiye fıstık üretiminin yaklaşık yüzde 40’ının Şanlıurfa’dan geldiğinin altını çizen Vali Şıldak, “Bozova ilçemize gelerek bir fıstık bahçesinde üretimin tüm aşamalarını görme fırsatı bulduk. Üretim sırasında hasat ve söküm süreçlerini gördük. kabuğundan çıkarılıp işlenmeye hazır hale getiriyoruz.” söz konusu.

“Ürün kalitesini ve miktarını artırmak için çaba göstereceğiz”

Antep fıstığı üretiminin zor ve zahmetli bir süreç olduğunu hatırlatan Şanlıurfa Valisi Hasan Şıldak, “Antep fıstığında verimliliğin artırılması ve fıstık yetiştiriciliğinin daha yaygın hale getirilmesi amacıyla Tarım İl Müdürlüğümüz çerçevesinde biz de bir çalışma yürüteceğiz. uygun koşulları sağlamak ve dekara düşen ürün miktarını ve kalitesini artırmaktır.”

Antep fıstığı üretiminden geçimini sağlayan çiftçilerin refah düzeyinin artırılmasına yönelik çalışmalar yapılacağını kaydeden Vali Şıldak, “Bu kapsamda üretim yapan tüm çiftçilerimizin refah düzeyinin yükseltilmesi ve gelirlerinin artırılması için çaba göstereceğiz. Geçimimizi fıstıktan sağlıyoruz ve Şanlıurfa’da fıstık üretimi yapıyoruz. Çünkü burada gördük ki biz gerçekten üreticiyiz. “Çiftçilerimiz bu işin tarımını en iyi şartlarda yapıyorlar. Tarım teşkilatımız, ilaçlama, gübreleme ve verimliliği artırıcı yenilikler konusunda çalışmalarını esirgemeden sürdürecektir. Tüm üreticilerimize bol kazançlar diliyoruz” dedi.

Vali Hasan Şıldak’ın fıstık hasadı incelemelerine Bozova Kaymakamı Halil İbrahim Yeşilyurt ve İl Tarım ve Orman Müdürü Halil Şıtıl eşlik etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu