Haber

ABD eski Başkan Yardımcısı Pence, Trump soruşturması kapsamında mahkemeye çağrıldı

Eski ABD Başkanı Donald Trump aleyhindeki “gizli belgeler” ve “6 Ocak Kongre baskını” soruşturmalarında özel yetkili bilirkişi olarak atanan eski ABD Başsavcısı Jack Smith, eski ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’i mahkemeye çağırdı.

ABC News’in haberine göre Smith, Trump’a yönelik “6 Ocak Kongre baskını” soruşturmasında Pence’in bilgi ve belgelere ilişkin bilgilerine atıfta bulunacak.

Baskın kapsamında özel yetkili bilirkişi, “2020 başkanlık seçimlerinden sonra herhangi bir kişi veya kuruluşun yetki devrine yasa dışı bir şekilde müdahale edip etmediğine” yönelik soruşturmayı Trump’ın Mar-a-Lago’sundan ele geçirilen dahili belgelere yönelik soruşturmayla birleştirdi. malikane ve Başsavcı Merrick Garland dedi. e bildirildiği bildirildi.

Özel yetkili bilirkişi Smith’in raporu ne zaman hazırlayıp sunacağına ilişkin bilgi paylaşılmadı.

6 Ocak 2021’deki kongre baskını olaylarının ardından Temsilciler Meclisi’nde oluşturulan özel komisyon, eski Başkan Trump’ın olaylara karışıp karışmadığına dair soruşturma başlatırken, Trump’ın Florida’daki konutu Ağustos sabahı FBI casusları tarafından basıldı. 8 “gizli belgeler” soruşturması için.

Hakkında devam eden soruşturmaları “siyasi” olarak nitelendiren Trump, Mar-a-lago’dan alınan belgelerin “bağımsız bir hakem veya özel yargıç” tarafından incelenmesini özellikle istedi.

Hakkındaki soruşturmalar devam ederken Trump, 15 Kasım gecesi Mar-a-Lago’daki malikanesinde 2024 ABD Başkanlık seçimleri için yeniden aday olduğunu duyurdu.

haberdogankent.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu